Arzuca.com
Mükemmel Bir Cilt Elde Etmek İçin Ne Yapmalıyız?
Yazar: - 24 Ağustos 2019
45
0

Mükemmel bir cilde sahip olmak hayal değil. Bunun için sadece bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle bu süreçte yapmanız gereken beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmek olacaktır. Vitaminleri düzenli olarak almakla işe başlayabilirsiniz. Beslenme alışkanlıkları ve düzenli vitamin alımı cilt güzelliğine doğrudan etki ediyor.

Özellikle B, C ve D vitaminleri düzgün ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için düzenli şekilde almanız gereken temel vitaminler arasında yer alıyor. Bu vitaminler ayrıca vücutta depolanmadığı için devamlı olarak tüketilmesi gerekir. Yani her gün günlük beslenmenize bu vitaminlerden içeren besinleri mutlaka dahil etmelisiniz.

Vitaminler Hangi Yiyeceklerde Bulunur?
C vitamini cildinizin, tırnak ve saçlarınız için ihtiyacınız olan temel vitamin kaynağıdır. B vitaminini ise özellikle başta yumurta, pirinç, muz ve balıktan alabilirsiniz. C vitamini ise portakal ve mandalinada, biberde, limonda ve yeşil yapraklara sahip olan her türlü bitki ve sebzede bulunmaktadır. Bunlardan bol bol tüketmeniz gerekiyor.

E Vitamini: Ayrıca cilt için bir diğer önemli vitamin kaynağı ise E vitamini. E vitamini de ıspanak, bitkisel yağlar ve fındıkta bol miktarda bulunuyor. E vitaminini beslenme yolu ile alabileceğiniz gibi aynı zamanda harici yoldan da tedarik edebilirsiniz. Kozmetik ve bakım ürünlerine bile bakacak olursak birçoğunda E vitamininin önemli bir bileşen olarak bulunduğunu görürüz.

Beslenme Alışkanlığı

Beslenme Alışkanlığı

Beslenme Alışkanlığınıza Dikkat Edin
Tek başına beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek bile cildinizde ciddi bir düzelme yapacaktır. Ancak bunun dışında bazı noktalara dikkat ederek cildinizi mükemmel olma yolunda besleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenlerden en önemlisi fazla kimyasallardan kaçınmak olacak. Hem bakım ürünleri hem de özellikle kozmetik ürünleri içerdikleri kimyasallarca cildinizin kusursuz dokusunu bozarlar. Mümkün olduğu kadar az makyaj yapmak ve bakım ve temizlik ürünlerini de doğal ürünlerden seçmeye çalışmak cildiniz için yapabileceğiniz bir diğer şey.

Su Tüketimi
Gelelim bir diğer önemli nokta olan su tüketimine. Su vücutta birçok temel faaliyet için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Düzgün bir cilt için de mutlaka gerekli olan bir şey. Günde en az iki buçuk su tüketmelisiniz. Bunun altına düşmeniz durumunda cildinizde kuruluk ve benzeri problemler de beraberinde gelecektir. Bunun yanında güneş koruyucu krem kullanımının öneminden de bahsetmemiz gerekiyor.

Güneşe Karşı Cildinizi Koruyun: Cilt güneşe karşı savunmaya sahip değildir. Yani belirli bir düzeyden sonra güneşin zararlı ışınları cildi yaşlandırır ve kuruma, leke gibi problemleri beraberinde getirir. Bu gibi etkilerden kurtulmak için mümkün olduğunca kremsiz dışarı çıkmamak gerekiyor. Cilt tipinize göre de bu kullanacağınız kremi dikkatle seçmelisiniz.

Cildinizi Temiz Tutun

Cildinizi Temiz Tutun

Cildinizi Temiz Tutun
Cildinizi temiz tutmaya da özen göstermelisiniz. Ancak fazla ve sık yapılan temizliğin de cildi kurutup nem ve ph dengesini bozduğu unutulmamalı. Bu yüzden abartmadan düzenli şekilde temizlemelisiniz. Özellikle sabun gibi temizlik maddelerinden mutlaka uzak durmalısınız. Ayrıca düzgün bir nemlendirme işlemi uygulamanız da şart. Aksi taktirde ideal cilde ulaşmanız zor olacaktır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz taktirde hayalinizdeki bebeksi cilde ulaşmanız mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ