Arzuca.com
Gebelikte Yüzmenin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Yazar: - 25 Ağustos 2019
38
0

Değişen hava koşulları ve hava sıcaklıkların yaz dönemlerinde giderek artması deniz, kum ve güneşe karşı olan hayallerin gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bazı kişilerde kışın bile olsa imkânları dâhilinde evlerinde ya da yakınlarda bulunan havuzlara akın etmektedirler. Sıcak yaz günlerini beklemeyen insanlar yüzme sporunu severek yapan kişilerdir. Yüzme olayı gerçekleşirken kol, bacak, kaslar ve iskelet sistemi devamlı hareket halindedir. Bu sayede kalp ritmi ve alınan oksijenin de artması sonucu dolaşım ve kas sistemine olumlu etki yaratmaktadır.

Yürüyüşten Sonra En Etkili Spor: Hamilelikte yüzmenin kesinlikle vücuda çok önemli yararları bulunmaktadır. Yürüyüşten sonra en etkili ve faydalı spordur. Yaralanma tehlikesi bulunmayan spor dalıdır. Ayrıca gerilme ve rahatlama hareketleri ile daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirirsiniz.  Vücut ısısının dengelenmesi ve su içerisinde terleme olmadığından daha az yorgun hissederek, rahat uyuyabilirler.

Yüzmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fakat alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Gebeler ilk denize girerken dikkatli olmaları gerektirecek durumlar arasında suyun sıcaklığıdır. Soğuk suya aniden ve alışmadan giren kişiler kasılmalarında düzensizlikler yaşanır. İlk üç aylık periyotla gebelerin günde 20 dakika yüzmeleri ve bir anda hızlanmak yerine yavaş bir düzenle hızlarını arttırmaları gerekmektedir.

Gebelikte Yüzmenin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gebelikte Yüzmenin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yüzmenin Vücuda Faydaları: Bu durumda bulantı ve kusmaların daha da azaldığı gözlemlenmiştir. Bel ve sırt ağrıları yaşayan gebeler yüzme sporuna başladıkları anla ağrılarından hızla uzaklaşacaklardır. Yüzme sporunu gerçekleştirerek yaşam kalitelerini artıracaklar.

Mayo Seçimi
Yüzmeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir başka konu bedeni sıkmayan özel tasarlanmış mayolardır. Bu mayolar ön kısımdan daha geniş bir şekilde karnın daha rahat olmasını sağlar. Suya girmeden önce ısınma hareketleri sağlamaları ve çok sık kramp yaşayan gebelerinde boylarını geçmeyen alanlarda yüzmeleri gereklidir. Uzun süre nefes tutmamaları ve dalış gerçekleştirmemeleri gerekir. Bu kurallar dâhilinde rahatlıkla yüzebilirler. Yüzme esnasında doğumları daha rahat gerçekleşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ