Arzuca.com
Gebelikte Akupunktur Uygulanması Zararlı Mı?
Yazar: - 25 Ağustos 2019
38
0

Çeşitli alanlarda çıkan yeni tedavi şekilleri günümüzde yaygın olarak toplumun her kesimi tarafından kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de akupunkturdur. Vücudun belirli noktalarına iğne batırılarak uygulanan akupunktur yönteminin hamileyken de kullanılabilir olup olmadığı anne adayları açısından merak uyandırabilmektedir.

Akupunktur Zararlı Mı ?
Uzmanların belirttikleri görüşlere göre hamilelikte akupunktur uygulanmasının sakıncası bulunmamaktadır. Elbette uzman eşliğinde doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Gebelik döneminde akupunktur uygulanması zararlı olmasının aksine pek çok fayda bile sağlamaktadır.

Gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek bulantı ve kusma, uykusuzluk gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardım etmesinin yanı sıra çeşitli psikolojik rahatsızlıkları da gidererek anne adayını rahatlatan bir etkisi olan akupunktur rahatlıkla gebelikte kullanılabilmektedir. Bu sayılanların dışında mide yanması, hemoroid, bel ve sırt ağrısı, kabızlık gibi durumların da yaşanmasını önleyen bu tedavi şekli anne adayını doğum sürecine hazırlayarak hem doğumu rahat atlatmasına yardımcı olur hem de doğum sonrası depresyonun önlenmesini ve gelecek olan sütün ve emzirmenin daha iyi olmasını sağlar.

Gebelikte Akupunktur Zararlı Mı ?

Gebelikte Akupunktur Zararlı Mı ?

Kişiye Göre Fayda veya Sakıncası Olabilir
Ancak hem gebelikte hem de doğum sonrasında pek çok faydası bulunan akupunktur tüm bu rahatsızlıkların giderilmesinde herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Her kişinin tedaviye yanıt verişi farklı olduğundan akupunktur da kimine iyi gelirken kiminde herhangi bir etki yapmayabilir. Ya da bazı konularda iyileştirici etkisi olurken bazı konularda olmayabilir.

Bu nedenle kişi akupunkturu denemeden kendisine ne şekilde iyi geleceğini anlayamaz. Böyle bir tedaviye başlamadan önce elbette öncelikle danışılması gereken kişi anne adayının doktorudur.

Doktorunuza Mutlaka Danışın: Eğer doktor gerekli görüp de böyle bir yönlendirmede bulunursa akupunktur yaptırmak doğru olacaktır. Bu nedenle anne adayı bu gibi durumlarda tek başına karar vermek yerine doktorunun önerdiği şekilde hareket etmelidir. Zararlı olmayan bir tedavi yöntemi olsa da fayda sağlamayacaksa akupunktur yaptırmanın da bir anlamı bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ