Arzuca.com
Gebelik Döneminde Vejetaryenlık Sakıncalı Mı?
Yazar: - 25 Ağustos 2019
49
0

Gebelik döneminde mutlaka alınması gereken vitaminler bulunduğu, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir gerçektir. Gebelik döneminde besin ihtiyacının tamamını anne adayından sağlayan bebek, anne adayında bulunan tüm vitamin ve mineralleri kendi gelişimi için kullandığından anne adayının beslenmesine iki kat daha fazla önem göstermesi gerekmektedir. Fakat “herkes her şeyi yemek zorunda” diye bir kural bulunmamaktadır. Herkesin bünyesi çeşitli gıdalara farklı tepkiler veriyor olabilir.

Et Yerine Vitamin
Örneğin normal süte alerjisi olanlar ya da sütten midesi bulananlar sütten almaları gereken vitamini başka yerlerden de alabilir. Hamilelik ve vejetaryenlik da buna benzetilebilir.

Et İçinde Bulunan Vitaminler; Ette bulunan protein ve demir gibi vitaminler başka sebze ve baklagillerden de alınabilir. Hatta artık hemen hemen tüm vitaminlerin tabletleri çıkmıştır ve doktorlar tarafından da anne adayına tavsiye edilmektedir. Önemli olan sağlıklı beslenmek olduğundan balık yenmese de balıkta bulunan omega 3 başka gıdalardan ya da tablet aracılığıyla takviye edilebilir.

Hamilelikte Et Yerine Vitamin Alınabilir Mi?

Hamilelikte Et Yerine Vitamin Alınabilir Mi?

Hamilelik Durumunda Et Tüketen Vejetaryen Anneler
Gebe kaldığında vejetaryen hatta vegan olan anne adayları ile hem Türkiye’de hem de dünyada karşılaşmak mümkündür. Fakat gebelik pek çok değişimin bir arada yaşandığı bir dönem olduğundan canı et çeken anne adayları da vardır.

Bu durumda bu süreç atlatılana dek et yenilip sonrasında yeniden vejetaryenlığa devam edilebilir. Fakat bu konuda kesin kararlı ve katı olan anne adayları ette bulunan pek çok vitamini başka sebze ve baklagillerden karşılayabilmektedir. Dengeli beslenmenin önemli olduğu bu dönemde doktor kontrolü altında doktorun tavsiye ettiği şekilde gebelik ile vejetaryenlık yan yana gelebilmektedir.

Sonuçta bu da bir hayat felsefesidir ve herkes inandığı doğruları sonuna kadar savunmakta özgürdür. Burada önemli olan bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin tam olarak alınıyor olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ