Arzuca.com
Ay Ay Hamilelik
Yazar: - 25 Ağustos 2019
60
0

Bu makalemizde ay ay gebelik hakkında bilgiler vereceğiz. İlk aydan başlayarak son aya kadar tüm detayları makalemizde okuyabilirsiniz.

1 Aylık Gebelik
Adetin gecikmesi durumunda anne adayının evde idrar testi şeklinde uyguladığı gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından hiç vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Gebelik testlerinin %90 oranla kesin sonuç verdiği göz önüne alınacak olursa gebe kalınıp kalınmadığının kesin bir şekilde kanaatine varmak adına doktora başvurmak önemlidir.

Boş gebelik; Bazen ilk muayeneye gidildiğinde anne rahminde bir kesecik görülebilmekte; fakat bu kesecik sonradan kaybolabilmektedir ki bu duruma “boş gebelik” adı verilmektedir. Fakat 1 aylık hamilelik süresinde ilk muayeneden sonra bebek ultrasonda görülüp kesin olarak tespit edildiğinde ilk olarak anne adayının çeşitli sağlık kontrollerinden geçme süreci başlamaktadır. Bu süreçte kan ya da idrar tahlili olabileceği gibi çıkan tahlil sonuçlarına göre doktorun önerdiği demir, folik asit vb içeren vitaminlerin de alınması gerekebilir. Burada doktorun bebeğe hiçbir şekilde zararı dokunacak bir yöntem uygulamadığı da unutulmamalıdır. Sadece anne adayına vitamin takviyesi uygulanmaktadır.

Panik ve Stres Yapmayın
İlk ay gebelikte anne adayının herhangi bir sağlık problemi varsa bunun gebelikte ne denli sorun yaratabileceği araştırılabilir ve doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket edilir. Bebeğin varlığı kesinleştikten sonra 5 ve 6. haftalarda bebeğin kalp atışı dinlenir ve anneye gebelikle ilgili beslenme, kilo alımı, sigara ve alkolün zararı, ilaç kullanımının ya da röntgenin zararı, egzersizin faydaları gibi temel bilgiler doktor tarafından aktarılır. İlk aylarda görülebilen, bebeğin anne rahmine yerleşirken olabilecek hafif kanama, halsizlik, göğüslerin hassaslaşması ya da sıklıkla tuvalete çıkma gibi durumlar oldukça normaldir ve gebeliğin olağan belirtileridir. İlk ayda yaklaşık doğum tarihi de hesaplanabilmekte ve anne adayı kendini buna göre hazırlayabilmektedir. 1 aylık hamilelik dönemi genelde heyecan, şüphe ve merak içinde geçerken önemli olan panik ya da stres yapmadan bu ayı rahat geçirebilmeye çalışmaktır.

2 Aylık Gebelik (4-8 Haftalar Arası)
Hamileliğin birinci ayında gelişim göstermeye başlayan embriyo ikinci ayda da hızla gelişimini devam ettirmektedir. Hamileliğin 5. haftasında bir hücre yığını olmaktan çıkarak bebek, embriyo halini alır ve vücut yapısı ana hatlarıyla şekillenmeye devam eder. 5. haftanın sonunda embriyo ve plasentada erken kan elemanları ile kan damarları oluşur ve kalp atışı ultrason ile duyulup takip edilmeye başlar. Dolaşım sistemi oluşumu devreye girer ve akciğer, bağırsak, idrar kesesi gelişim gösterir. 5. haftada embriyo kalem ucu kadardır ve 6. haftada boyu 3 kat artış gösterir. Yine bu hafta içinde boyu 3 katına ulaşan embriyonun gözlerini oluşturacak olan kesecikler meydana çıkar ve yüz hatları yavaş yavaş gelişim göstermeye devam eder. Bu dönemde beyni de büyüyen embriyonun beyni başını doldurur ve beynin belli bölümleri gelişim gösterir. Kol ve bacaklarında bulunan küçük kemiklerin de seçilir hale geldiği embriyo 6. haftada 3 mm büyüklüğündedir.

Yüzdeki Ayrıntılar
2 aylık hamileliğin 7. haftasında embriyonun göbek kordonu belirginleşir ve yüzündeki ayrıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu haftada ağız boşluğu, küçük burun delikleri, kulak yapısı, kol, bacak, el ve ayakları biçimlenir ve boyu da 8,5mm’dir. 8. haftada el ve ayak parmakları oluşmaya başlayan embriyonun dirsek, bilek, göz kapağı, üst dudağı, burnu ve kulakları iyice belirgin bir hal alır ve ayrıca boyu da 12,5mm’dir.

Beslenmeye Dikkat
2 aylık hamilelikte anne adayında birinci ayda başlayan kusma, baş dönmesi, halsizlik, mide yanması, bulantı gibi durumlar görülmeye devam etmektedir. Bu esnada göğüs uçları büyüyüp koyu bir renk olur ve rahim ağzı da anne adayı farkında olmadan yumuşayarak kendini doğuma hazırlar. Bu aylarda embriyo oldukça hassas bir dönemde olduğundan beslenme gibi konulara oldukça fazla dikkat etmek gereklidir.

3 Aylık Gebelik (9-12. Haftalar Arası)
Anne karnında gelişim sürecinde olan bebeğin nasıl oluştuğu gerçekten de mucize gibi bir olaydır. 3 aylık hamilelikte de gelişimi devam eden bebeğin, üçüncü ayın ilk haftası olan 9. haftada, vücudu şekillenmeye devam etmektedir.

Vücut Detaylarının Gelişmesi
Doktor kontrolüne gidildiğinde başı her zaman vücudunun geri kalan kısmına göre daha büyük görünmektedir ve bu tamamen normaldir. Bu aşamada vücut detay gelişiminin ön planda oluşu dikkat çekmektedir. Ayak parmakları ve tırnaklarının belirginleşmeye başladığı bu evrede sindirim sisteminin yanı sıra genital organ gelişim süreci de başlamaktadır ve bebek ufak hareketlere başlamış olsa da anne adayı bunu henüz hissedememektedir. 10. haftada hayati organ gelişiminin devam etmesiyle beraber parmak, diş, beyin ve eğer bebek erkek ise dış genital organının gelişim süreci de başlamış olmaktadır. Bu haftada göz çukurları da oluşan bebeğin gözleri henüz oluşmamıştır. Bebeğin son halini aldığı ve kulaklarının dahi oluştuğu 11. haftayı takip eden 12. haftada çenesi ve burnu oluşan bebeğin el ve ayak tırnakları da tamamlanmıştır.

Bulantıların Sona Ermesi
Anne adaylarında ise 3 aylık gebelik döneminin bitiminde, ilk aylarda görülen uykusuzluk, bulantı, kusma ve idrar artışı artık sona ermektedir. Bazen nadiren de olsa bulantı ve kusmaların dördüncü ayda da devam ettiği görülmüştür. Bu durumda doktor müdahalesi gerekli olabilmektedir. Bu ay içinde hormonlardan dolayı meme ve süt bezlerinin büyümesi ile birlikte meme ucunun koyulaştığı da fark edilmektedir. Bu ayda anne adayının kalbi daha fazla kan pompaladığından baş dönmesi, kalp çarpıntısı ya da baş ağrısı görülebilmektedir. Fakat bunlar kanama, şiddetli bulantı ve kusma ile birlikte yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu ayda 1 kilo alan anne adayı kendini yetersiz ve aşırı duygusal hissedebilir. Burada eşlerin yardımcı olmaları özellikle önemlidir.

4 Aylık Gebelik (12-16. Haftalar Arası)
4 aylık hamilelikte anne adayı her doktor kontrolüne gidildiğinde değerlendirilmeye devam etmektedir. Anne adayının kilosu ve tansiyonu özellikle sağlıklı bir gebelik geçirilmesi açısından önemlidir. Rahmin pelvik kemik yapısının içinde bulunması ve idrar kesesine baskı yapmasından dolayı yaşanan sık tuvalete gitme durumu, rahmin pelvis dışına çıkmasından sonra normal düzeye gelir.

Organların Oluşumu
Artık 12. haftada bebeğin tüm organları oluşmuştur ve bu organlar boyut olarak büyümeye başlamıştır. Tırnak ve saçı bile uzamaya başlayan bebeğin kalp atışı da dakikada 120 ile 140 arasında değişmektedir. Bu haftada anne adayında görülen bulantı gibi belirtiler de azalma göstermektedir. Karaciğerin safra, pankreasın da insülin üretmeye başladığı 13. haftada eğer bebek erkek ise cinsiyeti penisinden dolayı hemen teşhis edilebilir. Anne adayı vücudun adaptasyon sürecinde olmasından dolayı karnının sağ tarafında ağrı hissedebilir. Bu ağrılar zararsız olduğu gibi aynı zamanda geçici sürelidir. Genelde tüm sorunların sona erdiği ve vücudun uyum sağladığı hafta olan 14. haftada meme ve meme ucu kendini emzirmeye hazırlayarak büyüme gösterir ve yine bu haftada bebek solunum hareketlerini sıklaştırır. Göz, kulak ve boynun gelişiminin devam ettiği bu haftada bebeğin başı, eli ve ayağı hareket etmeye başlar ve kalp atışı duyulabilir.

Kabızlık Olabilir
Anne adayında kabızlık baş gösterebilir ve bunu engellemek adına lifli besinlere yönelinmesi en doğrusu olacaktır. Kemik ve kas yapısının geliştiği 15. haftada bebek karına dokunulduğunda hissedilebilir hale gelir; fakat cildi çok incedir ve damar yapısı aşırı belirgindir. Ciltte yer alan yumuşak tüyler de yine bu haftada oluşmaya başlar. 4 aylık hamilelik sürecinin son haftasında ise anne adayının kan oranı arttığından burun tıkanıklığı ya da baş dönmesi yaşanabilmekte ve yine bu haftada anne adayına üçlü test uygulanmaktadır.

5 Aylık Gebelik (12-16. Haftalar Arası)
Bebeğin gelişiminin yanı sıra anne adayında gözle görülür değişimlerin de yaşandığı 5 aylık hamilelik döneminin ilk haftası olan 17. haftada bebeğin saçları uzamaya devam ederken kasları da gelişir ve bebek hıçkırmaya bile başlar. Bu, bazen hissedilebileceği gibi hissedilmeyedebilir. Yine bu haftada vücudun ısısının dengede tutulmasına yarayan kahverengi bir yağ dokusu meydana gelmektedir.

Bebeğiniz Sesleri Duymaya Başlar
18 haftalık bebeğin kemik yapısı güçlenmeye devam ederken işitme sinirleri de gelişim göstermekte ve bebek, sesleri duymaya başlamaktadır. Yutkunma hareketinin de bu haftada gelişmesiyle bebek amnion sıvısından birazcık yutabilmektedir. İşitme duyusu artık iyice gelişen bebeğiniz ile gebeliğin 19. haftasında konuşabilir hatta ona müzik dinletip şarkı söyleyebilirsiniz. Bilinçli olarak başını oynatması ve parmağını emmesi de yine bu haftada görülmektedir. Ayrıca 19. haftada böbrekleri de gelişen bebek artık idrarını da yapmaya başlar. 20. haftada deri katmanlarının oluşmasıyla birlikte derisi de iyice kalınlaşan bebeğin saç ve tırnakları da uzamaya devam eder ve anne adayı bebek hareketlerini fark edebilecek seviyeye gelir.

Demir Eksikliği Olabilir
5 aylık hamilelikte bir yandan bebeğin sağlıklı gelişmesi için hormonların artışı sürerken öte yandan kalp de kan pompalamaya devam eder. Demir eksikliğine neden olabilecek bu durumda takviye olarak demir alınması söz konusu olabilir. Aksi halde kansızlıktan dolayı güçsüzlük, yorgunluk hali ya da hastalıklara karşı dirençsizlik durumu yaşanabilir. Akciğer kapasitesi genişleyen anne adayının nefes alıp verişleri de daha hızlı olur ve vücudun dengesini sağlaması adına oturup kalkma gibi hareketleri yapmak biraz daha güçleşir. Sindirim sistemi tembelleşen anne adayı kabızlık ya da idrar enfeksiyonu gibi problemlerle de karşılaşabilir. Bu durumda doktora başvurulması yapılacak en doğru harekettir. 20. haftada anne adayı normalde 4-5 kilo alır ve karın da belirgin bir hale gelir.

6 Aylık Gebelik (21-24. Haftalar Arası)
Gebeliğin yarıdan fazlasının tamamlanmış olduğu 6 aylık hamilelik döneminde bebek oluşumu tamamlanmış ve bebek, anne karnında çeşitli hareketleri yapmaya başlamıştır. 21. haftada artık amniyon sıvısını yutan ve idrarını da yapan bebeğin sindirim sistemi gelişmiştir ve bebeğin kan hücreleri oluşmaya başlamıştır.

Tat Alma ve Dokunma Duyularının Gelişimi
Artık hareketlerini sıklaştıran bebeğin dokunma ve tat almak duyularının da geliştiği 22. haftada bebeğin kendi vücuduna dokunarak dokunma duyusunu ölçtüğü ultrason yardımıyla gözlemlenebilmektedir. Akciğerin gelişim gösterdiği 23. haftadan önce dünyaya gelen bebekler akciğerleri henüz gelişmediğinden solunum yapamaz ve dolayısıyla yaşama şansları da oldukça azdır. Fakat iyi sağlık koşullarının olduğu yerlerde gerekli müdahaleler ile yaşayabilen bebekler de vardır. Fakat yine de çoğunlukla çok sağlıklı bebekler olamazlar ve zeka geriliği, körlük gibi ciddi sakatlıklarla karşılaşılabilir.

Akciğerlerin Gelişimi
23. haftada doğan bebekler artık akciğerleri geliştiği için solunumu gerçekleştirir ve hayatta kalıp sağlıklı bir birey olma yolunda ilerleme şansları da daha yüksektir. 24. haftada daha çok baş aşağı duruşa, yani normal doğum duruşu pozisyonuna geçen bebekler yarı yarıya yaşama şansına sahiptir. 6 aylık hamilelik döneminde anne adayının tansiyonu düşüktür ve kalbi fazladan kan pompaladığı için kan miktarı yüksektir. Demir eksikliğine sebebiyet verebilecek olan bu durumdan sakınmak için doktor tarafından demir takviyesi yapılabilinir. Diş etlerinde kanama görülebileceği gibi rahimde ağrısız kasılmalar da olabilir. Annenin göğüs kafesi genişler ve göğsünden sarımsı damlalar gelebilir ki bu, göğsün kendini emzirmeye hazırladığına işaret etmektedir. Rahimdeki kasılmalar sık oluyorsa mutlaka doktora görünülmelidir; çünkü bu erken doğum olabileceğine dair bir belirti olabilmektedir. Onun dışında kanama ya da herhangi başka bir ağrıda da bilinçsiz bir adım atmamak adına mutlaka doktora başvurulması ve gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir.

7 Aylık Gebelik (25-28. Haftalar Arası)
7 aylık hamilelik sürecinde artık oturup kalkması iyice zorlaşan anne adayının zaman zaman yalancı doğum sancıları da olabilmektedir ve bu çoğu zaman gerçek sancı ile karıştırılabilmektedir; fakat bilinmesi gereken şudur ki yalancı doğum sancıları bazen uzun bazen kısa süreli ve düzensiz olabilirken gerçek doğum sancıları uzun süreli, düzenli ve çok daha şiddetlidir. Fakat kısa süreli sancılar da erken doğuma işaret edebileceğinden bu durumun mutlaka doktora haber verilmesi gerekmektedir.

Bebeğin Ellerinin ve Tırnaklarının Oluşumu
7 aylık hamilelikte de hızla gelişmeye devam eden bebeğin artık elleri ve tırnakları tamamlanmıştır ve ellerini yumruk bile yapabilen bebek artık vücudunun çeşitli yerlerine dokunarak kendini hissedebilmektedir. Kaş, kirpik ve el ve ayak izi oluşumu da başlayan bebeğin saçları da uzamaya devam eder. 26. haftada bebek 500 gr ile 1 kg arasında ağırlığa sahiptir. 27. haftada bebek, dünyaya gelecek olan bebeğin birebir aynısı, yalnızca daha küçük halidir. Ayrıca akciğer ve karaciğer gibi hayati önem taşıyan organları ile bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bebek sık sık uyuyup uyanır; fakat bir yetişkinin uyku düzenine sahip değildir. Daha çok 20-30 dakikalık sürelerle uyuyup uyanır ve hemen hemen her hareketi de belirgin ölçüde hissedilir.

Boyu ve Kilosu
28. haftanın bitiminde boyu 24 cm ve ağırlığı 1 kiloya ulaşan bebeğin doğumdan önceki hayatının %70’i tamamlanmış olmaktadır. 7 aylık gebeliğin 28. haftasında anne adayının rahmi, göbeği ve göğüs kafesi arasına dek genişlemiştir. Kan basıncı da artış gösteren anne adayında çarpıntılar olabilmektedir. Bebek hareketlerinin en yoğun hissedildiği haftalar olan 27 ile 32. haftalar arasında anne her hafta 1 kilo alır ve 24 ile 28. haftalar arasında olası şeker hastalığı ihtimaline karşı halk arasında daha çok şeker yüklemesi olarak bilinen glikoz tolerans testi uygulanır.

8 Aylık Gebelik (29-33. Haftalar Arası)
Gebeliğin iyice ilerlediği 8 aylık hamilelik döneminin ilk haftası olan 30. haftada bebeğin ağırlığı 1,5 kiloya ve boyu da 25 cm’e ulaşmış olmaktadır. Bu haftada solunum egzersizlerini iyice arttırmış olan bebek 31. haftada dünyaya gelirse yine akciğeri tamamen gelişim göstermediğinden yoğun bakımda kalmak durumunda kalabilir; fakat bu haftada doğan bebeklerin hemen hemen hepsi uygun sağlık koşulları olduğu takdirde yaşamaya devam etmektedir.

Bebek Hareketlerinde Azalma
32. haftada bebek hareketlerinde biraz azalma hissedilebilir ki bebeğin hareketinin azalmasından şüphe eden anne adayı sol tarafına doğru uzanarak bebek hareketlerini kendi de sayabilir. Eğer 2 saat içinde 10 ve daha fazla hareket yapıyorsa sıkıntı olmadığı tahmin edilebilir. Fakat hareketleri 10’dan az ise mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Bebek hareketlerinin aniden kesilmesi de bir soruna işaret olabilmektedir. Bu nedenle durumdan emin olmak adına doktora danışılması en doğrusudur.

Annenin Kalp Atışları Hızlanır
8 aylık hamilelik döneminde annenin kalp atış hızı %20 yükselir ve bebeğin yaptığı baskıdan dolayı varis ya da hemoroid oluşma durumları da görülebilir. Bu rahatsızlıklar doğumdan sonra ya tamamen yok olur ya da azalır. Yine bebeğin yaptığı basınçtan dolayı anne adaylarının göz kapakları ve yüzünde şişlik görülür ve oksijene duyulan ihtiyaçtan dolayı solunum hızı ile derinliği artar. Memelerde büyüme gözlenirken rahimde kasılmalar meydana gelebilir ki bu kasılmalar erken doğuma da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle durumun doktor ile paylaşılmasında fayda vardır. Bu aylarda idrar yolu enfeksiyonu olunmamasına da dikkat edilmelidir. Eğer ağrılı idrara çıkma ve sırt ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayı hemen doktora gitmelidir; çünkü enfeksiyon fark edilmezse böbreğe zarar gelebilir ve erken doğum tetiklenebilir. Bu dönemde çatlaklar da oluşabilmektedir ve doğumdan sonra bazıları geçerken bazıları deride kalabilir.

9 Aylık Gebelik (29-33. Haftalar Arası)
Anne ve baba adayları için sabırsızlıkla geçen gebelik sürecinin son ayına gelindiğinde heyecan daha da artar ve 9 aylık hamilelik sürecinin bitiminde artık bebeğin geleceği gün iple çekilmeye başlanır. Annesinden “Seni 9 ay 10 gün karnımda taşıdım” cümlesini hemen hemen herkes duymuştur ve gebelik süreci tam da bu kadar sürmektedir, yani toplamda 280 gün. Gebelik normalde tam 40 hafta sürse de bazen 38, bazen de 41. haftada doğum gerçekleşebilmektedir. Fakat bu gibi durumlarda, tıbbın da gelişmiş olmasından dolayı çok fazla sorun yaşanmamaktadır. 41. ayda bazen bebeğin suyu azalabildiğinden normal doğumu beklemeden sezaryen ile alınması doktor tarafından uygun görülmektedir. Gebeliğin 36. haftasından itibaren haftalık olarak kontrollere gelinir ve bebeğin ne zaman gelebileceği ile ilgili tahminlerde bulunulabilir.

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi
Bebek bu son ayda kendini doğuma hazırlayarak doğum kanalına girer ve anne adayının karnı da aşağı iner. Bu nedenle mide yanması ya da sırt ağrısı gibi şikayetlerde azalma görülebilir. Bebeğin yağ dokusunun arttığı bu ayda bebek kilo almaya devam eder ve anne adayında bazen sancılar görülebilir. Sancılar bazen hissedilebildiği gibi hissedilmeyedebilir; bu nedenle bu ayda doktor kontrolüne mutlaka gitmek gereklidir. Doğum sancısının gerçek doğum sancısı olup olmadığını anlamak için sancıların şiddeti ve sıklığına bakılması gerekmektedir.

Doğum Sancıları
Normal doğum sancıları önce kısa süreli ve uzun aralıklı olarak başlarken sonrasında bu aralıklar kısalır ve sancı daha sık ve şiddetli olarak kendini hissettirmeye başlar. Bu da doğumun başlayacağına bir işarettir. Kanama, suyun gelmesi, bebek hareketlerinin azalması ya da başka herhangi anormal bir durum fark edildiği zaman hemen doktora gidilmesi yapılacak en doğru davranıştır. Her şey normal gittiği takdirde 9 aylık gebeliğin sonunda anne adayı bebeğini kucağına alacak ve “anne” olacaktır.

10 Aylık Gebelik (29-33. Haftalar Arası)
Doğum anını beklerken bebek, genelde tam hesaplandığı tarihte dünyaya gelmeyebilir. Hesaplanan tarihten bir ya da iki gün önce ya da sonra doğacağı gibi bir ya da birkaç hafta önce ya da sonra da doğabilir. Çok erken doğumlar beraberinde çeşitli riskler de getirmektedir. Organları henüz tam olarak gelişmemiş olan bebek doğduktan sonra dünyaya ayak uyduramayabilir. Özellikle akciğeri gelişmeden doğan bebeklerin genelde yaşama şansı çok düşüktür. Bazı özel durumlarda yoğun bakım ünitesinde hayatta kalabiliyor olsalar da kalamadıkları vakalar da görülmektedir.

Bebeğin Geç Doğması
Bebeğin erken doğması gibi geç doğmasının da çeşitli riskleri bulunmaktadır. Bebekler genelde gebeliğin 38 ile 40. haftası arasında dünyaya gelir; fakat 10 aylık hamileliğin içine girildiğinde yani 40. haftayı geçtiğinde hala bebek doğmadıysa buna bebeğin gününün geçmesi denmektedir. Gün geçmesi olarak tabir edilen bu durum hem doğum anı hem de doğumdan sonrasında bebek için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin bebeğe giden besin ve oksijen miktarı düşüş gösterirse bebeğin kalp ritmi bozulabilir. Ya da bebeğin suyu azalabilir ve aynı zamanda dışkısını yapabilir. Eğer bebeğin akciğerine dışkı giderse bu, nefes almasını güçleştirecektir. Anne karnında her saniye büyüme gelişimi gösteren bebek gününü geçirince beklenenden daha iri doğabilir ve bu da normal doğum esnasında sıkıntı yaratabilir.

Bebeği Yakın Takip Altına Almak
10 aylık hamilelik sürecinde bebeği yakın takip altına almak gereklidir. Bu kontrollerde özellikle bebeğin kalp atım ritmi izlenir. Anne adayı da bebeğin sağlığından emin olmak adına bebek hareketlerini sayabilir. Bunun yanı sıra ultrason cihazı sayesinde bebeğin suyunun azalıp azalmadığına da bakılır. Eğer güç geçerse suni sancı ile doğum başlatılıp normal doğum olabilir; fakat herhangi bir problem varsa sezaryen ile bebek alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ