Arzuca.com
Aile Hayatında Kadına Verilen Değer
Yazar: - 26 Ağustos 2019
50
0

Kadınların aile hayatındaki yeri ve değeri hakkında bilgiler. Kadınların iş hayatına girmesi ve evde değişen dengeler. İslam’da kadına verilen değer ve kadının İslam’da ki yeri hakkında da bilgiler verilmiştir.

Aile toplumun temel öğelerinin başında gelir. Özellikle çekirdek aile, yani anne baba ve çocukların oluşturduğu kurum toplumun temel yapıtaşıdır. Bu duruma sebep olan temel faktör çocukların yani yeni neslin bu yapı altında yetişiyor olmasıdır. Bu yüzden ailenin önemi çok büyük ve yeri asla dolmayacak bir şeydir. Ailedeki her birey de bu önemden nasibini alır. Baba evin ihtiyaçlarını görmekle sorumlu olmakla birlikte anne de evin idaresi ve çocukların bakımı ile ilgilenmekle görevlendirilmiştir.

Kadın aslında maddi olanı kazanmakla değil evdeki huzurun tesisi ve çocukların yetiştirilmesi gibi çok daha önemli bir sorumlulukla yükümlüdür. Günümüzde bu durum bazı çevrelerce kadının ötelenmesi, bastırılması ve hayattan soyutlanması olarak değerlendirse de halbuki durum tam tersidir. Çocukların yetiştirilmesi ve yeni neslin oluşturulması kadına addedilmiş bir görevdir ve bu da aynı zamanda kadının ne kadar önem verilen bir bireyi olduğu anlamına gelir.

Kadınların İş Hayatına Girmesi
Elbette kadının sadece bu görevle hemhal olmak gibi bir zorunluluğu yok. Bunun dışında da farklı aktiviteler ile meşgul olabilir. Dilerse çalışabilir ve aktif iş hayatına atılabilir. Ancak bu durumda aile içi dengeler değişecek ve ev işlerini ve çocuk idaresini anne ve baba olmak üzere iki bireyin de ortak şekilde icra etmesi gerekmektedir. Ancak ülkemizde bu durum ne yazık ki hayat bulmuyor.

Kadınlar hem iş hayatında var olarak para kazanıyor hem de evin işlerini çoğunlukla üstleniyor. Bu ikisi bir arada kadına ağır geldiği gibi aynı zamanda psikolojik olarak kötü etkilenmesini de sağlıyor. Çünkü kadın cinsi yaratılış olarak narin bir yapıya sahiptir ve bu şekilde ağır şartlar için yaratılmamıştır.

İslam’da Kadına Verilen Değer
Kadınların aile içi dengelerde çok büyük bir rolü olmaktadır. Ailede kadına verilen önem oldukça büyüktür. İslam dininde de kadına, ve dahası anneye çok büyük bir değer addedilmiştir. Ancak toplumumuzda bu durum çok yanlış şekilde algılanmaktadır. Özellikle kadına verilen değer ile kadın ailenin temel öğesi olarak kabul edilmiştir. Halbuki geleneksel algıda her ne kadar erkekler için bu bilgi olsa da pratikte kadın ailenin genel yaşantı ve huzuruna doğrudan etki eden temel bireydir.

Kadın Mutluysa Herkes Mutludur; Kadının mutlu olduğu bir evde hem çocuklar hem de erkek mutlu olacaktır. Diğer taraftan mutsuz bir kadın var ise o ailede mutlu ve sağlıklı çocukların yetişmesi ve evin genel huzurunun olması mümkün olmamaktadır.

Karşılıklı Sevgi
Kadının ailedeki önemi ve kadına verilen değer eğer doğru taşlar üzerine oturan bir aile yapısı var ise ve karşılıklı sevgi, saygı ön planda tutuluyor ise oldukça yüksek olacaktır. Ancak kadının erkek erkeğin ise kadın rollerini birbirine karıştırması bu değerin doğru algılanmasına engel olacaktır. Karşılıklı saygı ilk unsur olmalı ve aile içi yapı da buna göre tesis edilmelidir. Sonuç olarak kadın ve erkek her ne kadar eşit olsalar da asla aynı şey demek değildir. Bunu bilmek ve karşılıklı farklılıklara saygı duyarak yaşantı sürdürmek kadının da aile hayatında hak ettiği değeri elde etmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ